Biznes ci uciekaOstatnio miałem przyjemność brać udział jako uczestnik we wrocławskim TEDx-ie. Sam TEDx oprócz inspirujących wystąpień, to świetne miejsce na poznanie wartościowych i ciekawych ludzi.

Wśród prelegentów był Marcin Osman, przedsiębiorca, który niedawno co wydał książkę. Po dość długiej rozmowie i wymianie doświadczeń podczas wieczornego after party, otrzymałem od Marcina prezent. Audiobook z jego książki „Biznes Ci Ucieka”. Książka okazała się tak dobrze napisana, że postanowiłem poświęcić jej wpis.

Ale że co mi ucieka?

Kiedy pisze ten tekst kończę właśnie słuchać ostatnie rozdziały audiobooka. To co najbardziej urzekło mnie w książce Marcina to jego podejście do życia. Książka została napisana na podstawie wielu doświadczeń biznesowych, oraz tych związanych z codziennym życiem przedsiębiorcy. Osman oprócz bogatej praktyki zawodowej, ma bardzo lekkie pióro. Widać to w każdym rozdziale, w szczególności w tych których autor prowadzi narracje z wydarzeń ze swojego życia.

3 rzeczy warte wspomnienia

Filozofia „lekkiego plecaka”

Był to również temat wystąpienia Marcina na TEDxWrocław – To pozbywanie się zbędnych rzeczy, które przeszkadzają nam wyruszyć w podróż. Takimi rzeczami mogą być nasze zobowiązania, mieszkanie, samochód, relacje z innymi. Podróżą natomiast są nowe wyzwania zawodowe, bądź prywatne.
Przypominała mi się rozmową z jednym z zaprzyjaźnionych przedsiębiorców, który prowadził już z sukcesami biznes w Polsce. Planował właśnie ekspansje na zagranicę. Kiedy zapytałem dlaczego sam nie stanie na jej czele i nie wyjdzie na kilka miesięcy by nawiązywać kontakty i budować relacje biznesowe. Odpowiedział że mimo tego iż było to jedno z jego największych marzeń, ciężko byłoby mu zostawić żonę, dzieci dom i weekendowe przejażdżki jego terenowym samochodem.
O właśnie takich wkładach do plecaka mówił również Larry Smith w swoim wystąpieniu Why you will fail to have a great career

Nie szukaj Guru

W książce Unmarketing – Scott Stratten opisuje dużą konferencję, która miała miejsce w USA – kiedy Social Media były jeszcze mocną świeżym tematem. Jedną z prelegentek była kobieta z kilkunastoletnim doświadczaniem w marketingu i PR. Swoim przemówieniem o beznadziejności SM i wyższości bardziej tradycyjnych form w dotarciu do klienta – Wprowadziła duże zamieszanie i konsternację wśród kliku setek uczestników. Miała zupełnie inny punkt widzenia i całkowicie odmienne środowisko w którym się obracała – nie było tam innowacyjnych form dotarcia.

Osman w swojej książce przywołuje przykład Levigo Rootsa i jego wystąpienie w Dragons Den.
Dragoni nie widzieli biznesu w sosie Leviego (swoją drogą gorąco polecam:)), ponieważ nie mieli odniesienia do takiego biznesu. Dopiero Peter Jones zauważył, że może dzięki swoim kontaktom w FMCG może pomóc w napędzeniu sprzedaży dla Leviego.

Oba przykłady pokazują, że tak naprawdę osoby z dużym doświadczeniem, które wydawać by się mogło że znają drogę do sukcesu, tak naprawdę wiedzą jak ta droga wyglądała kilka lat temu. Co nie zmienia faktu że możemy się od nich na pewno czegoś nauczyć.

Każdy ma problemy i rozterki

Kto żyw ma problemy, większe lub mniejsze. Nie ma ludzi bez zmartwień i trosk, jedyne czym się różnimy to podejściem do tego jak radzimy sobie z problemami. Prawda jest taka że z każdego problemu da się wyjść i nie możemy się negatywnie nastawiać. To co pomaga nam radzić sobie z trudnymi wyzwaniami, to właśnie otaczanie się ludźmi, którzy nie mają negatywnego nastawienia do życia.
Jedna z najlepszych rad jakich kiedykolwiek usłyszałem i którą lubię powtarzać jest :

Zycie jest zbyt krótkie by przejmować się rzeczami i problemami na które nie mamy wpływu, lub które jeszcze nie nadeszły.

W drugiej cześć książki autor koncentruje się już na bardziej biznesowym aspekcie. Tą cześć chciałbym opisać przy okazji innego wpisu, a was tym samym zachęcić to sprawdzenia pozycji ;)

Dla kogo książka?

Książkę w szczególności można polecić osobom, które już maja jakieś doświadczanie z przedsiębiorczością, dzięki temu lepiej złapać odniesienie do napisanych w niej rzeczy. Dzięki uniwersalnemu przekazowi, zawartym radom i lekkiemu językowi, powinna przypaść również do gustu osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś wartościowego. Książka ma bardzo dobry i pozytywny przekaz i mogę ją śmiało polecić.


Sharing :