10 Narzędzi Mobile ManageraDzięki ostatniemu wysypowi stron typu betalist, czy product hunt, udało mi się odkryć wiele praktycznych i interesujących narzędzi. Powyższe serwisy zainspirowały mnie również do stworzenia tego tekstu. Z racji tego że zrobiłem przesiadkę z e-commerce na mobile uznałem również, że warto znowu rozruszać mojego bloga :). Jeżeli interesujesz się mobile to na samym dole tekstu znajdziesz coś bardzo interesującego. Przyjemnej lektury.

1. Uxpin

O uxpin-logosamym Uxpinie jako polskim start-upie, który odnosił globalny sukces zostało już powiedziane bardzo wiele. Sam Uxpin jest bardzo dobrym i praktycznym narzędziem. Nie tylko stworzymy wireframe pod mobile, ale również pod projekty webowe. Pricing nie jest odstraszający jeżeli masz mały zespół w którym jedna osoba zajmuje się UX i grafiką 15 dolarów za takie narzędzie będzie dobrą inwestycją.

2. FORM

Desktopowa aplikacja na Maca do tworzenia natywnych prototypów aplikacji mobilnych. Przewagami tego toola nad innymi tego typu rozwiązaniami są dwie rzeczy. Po pierwsze cena – za darmo otrzymujemy naprawdę rozbudowane narzędzie pracy (jeszcze kilka dni temu FORM kosztował $80). Drugą rzeczą jest to że nasz prototyp może wykorzystywać natywne funkcje telefonu, takie jak żyroskop czy aparat. Narzędzie w akcji można obejrzeć na poniższym filmiku.

3. PIXATE 

pixateRozwiązanie webowe, a co najważniejsze crossplatformowe, działa zarówno na iOS-ie jak i Androidzie. Budujemy na webie interaktywny prototyp i wrzucamy grafiki. Treści aktualizują się w czasie rzeczywistym i wyświetlają się dedykowanej aplikacji. Appkę tą odpalamy, logujemy się i mamy interaktywny prototyp, który możemy pokazać klientowi. So simple :)

4. INVISION

InVision-LogoTo co wyróżnia Invison na tle innych narzędzi to możliwości kolaboracji, zbierania opinii i komentarzy od innych userów. Przydaje się gdy mamy rozproszony zespół, lub gdy chcemy zrobić demo klientowi, a nie koniecznie możemy opuszczać biuro.

5. Launch

launch-logoCo co urzeka w Launch to prostota i szybkość obsługi. Aplikacja webowa nie zawiera tony zbędnych bajerów. A appka mobile pozwala zrobić zdjęcię dopiero co narysowanych ręcznie mokapów i wgrania ich do aplikacji webowej. Fajną rzeczą jest tez to że Launch to polski start-up :)

6. Sketch

SketchCzym byłaby lista narzędzi dla mobile bez Sketcha. Sketch w tym momencie to chyba najbardziej rozbudowane, a zarazem funkcjonalne narzędzie do tworzenia grafik pod urządzenia przenośne. Cena w porównaniu np. z pakietem Adobe wydaje się być bardzo rozsądna.

7. Chupa Mobile

Chupa mobile to odpowiednik Themeforest dla mobile. Możemy na nim znaleźć gotowe szablony aplikacji. Warto go przejrzeć, często można na nim znaleźć gotowe szablony lub całe aplikacje, które mogą zaoszczędzić trochę czasu.

8. Crashlytics

CrashlitycisAktualnie nie wyobrażam sobie wydawania aplikacji i testowania bieżących projektów bez Crashlytics. Biblioteka odpowiednio zainstalowana w aplikacji wysyła szczegółowe raporty, gdy appka ulegnie awarii. Co najważniejsze można jej używać przy okazji bieżącego developmentu i kontrolować postępy prac.

9. TestMunk

TestmunkChyba jedną z największych bolączek podczas tworzenia aplikacji na urządzenia przenośne są testy na konkretnych telefonach i tabletach. To co działa świetnie i bez zastrzeżeń na Nexusie 4, będzie nam się wywalać na Samsungu Galaxy III LTE. Oczywistym rozwiązaniem które się nasuwa jest zakup jak największej ilości sprzętu. Jednak nie jest to możliwe gdy mamy ograniczony budżet. Rozwiązaniem które przychodzi nam na ratunek jest właśnie TestMunk, który pomoże nam wykonać testy automatyczne na duże puli urządzeń i wersji systemów.

10. Done Done

DoneDoneZastanawiałem się nad najlepszym aktualnie rozwiązaniem jeśli chodzi o Issue tracking i bieżące zarządzanie projektem. Nasuwała mi się tutaj Jira z której mój zespół korzysta na co dzień, jednak jest soft do której trzeba się przyzwyczaić i nie jest tak przyjazny dla początkującego usera. W szczególności jeśli chcemy dać dostęp np. klientowi. Mój znajomy Marcin Zaremba podsunął mi na to miejsce DoneDone. Muszę przyznać że po pierwszych testach, sprawdzeniu możliwości integracji, oraz przyjrzeniu się cennikowi. Mogę śmiało zarekomendować DD, jak alternatywę dla zbyt prostego Trello, a zarazem mocno rozbudowanej Jiry.

A wy o co rozbudowalibyście powyższą listę?
Dajcie znać w komentarzach.

Mała prośba o której pisałem we wstępie.

Mobile dla ManagerówMój znajomy Marcin Zaremba piszę książkę „Mobile dla Managerów”. Kibicuje Marcinowi od początku i gorąco polecam jego co środowy newsletter, gdzie dzieli się fragmentami książki i swoimi spostrzeżeniami. Informacje o samej książce możecie znaleźć tutaj https://leanpub.com/mobiledlamanagerow
Archiwum newslettera i zapisy do niego tutaj http://tinyletter.com/ishm/archive

 


Sharing :