10 książek które powinieneś przeczytać w tym roku

Pewnie wielu z was postanowiło w nowym roku więcej czytać. Specjalnie z myślą o was przygotowałem ten wpis. Z większością z poniższych tytułów miałem już przyjemność się zaznajomić, inne już czekają na swoją kolej. Pewnie macie coś ciekawego do dorzucenia, śmiało piszcie w komentarzach. Udanego nowego roku :)

Siła nawyku / The Power of the Habbit – Charles Duhigg

Siła Nawyku

Siła Nawyku w bardzo przystępny sposób tłumaczy, skąd biorą się nasze przyzwyczajenia. Czym jest siła woli. Jak możemy nauczyć się bardziej kontrolować nasze zachowanie, oraz jak skutecznie zmieniać nasze złe nawyki. Nie jest to jednak poradnik typu „Zrób to, potem to”. Bardziej obrazuje i nakierowuje. Polecam każdemu – kto cierpi na chroniczny brak czasu. Chcesz coś zmienić w swoim życiu, poprawić swoją produktywność. Przy okazji przeczytać wiele świetnych anegdot – łap ją śmiało. Na podstawie wycinka z tej książki powstał wpis LINK

Metoda Lean Startup / The Lean Startup – Eric Ries

Lean Startup

Czy jest na sali ktoś, kto jeszcze jej nie przeczytał? Każdy kto ma coś wspólnego z prowadzeniem biznesu lub zarządza produktem lub usługą powinien przeczytać tą książkę. Jest to swoisty elementarz metodyki Lean. Możemy z niego uzyskać wiele praktycznej wiedzy i wskazówek. Min. o tym jak powinniśmy wprowadzać i rozwijać nasz produkt. Jak uzyskiwać i interpretować sygnały z rynku. Czego unikać podczas rozwoju i na co zwracać uwagę.

Przeskoczyć przepaść / Crossing the Chasm – Geoffrey A. Moore

Przeskoczyć Przepaść

Razem z Lean Startup tworzą świetny duet. Crossing the Chasm choć już bardzo leciwe, wydane kilka ładnych lat temu, nadal trzyma formę. To najlepiej pokazuję ponadczasowość wiedzy zawartej w tej książce. Dowiecie się z niej czym jest właściwie ta niesławna przepaść i dlaczego na nią traficie, podczas wprowadzania innowacyjnego produktu lub usługi na rynek.

Rework – Fried Jason, Hansson David Heinemeier (37 Signal)

Rework

Lubię dobrą wiedzę serwowaną tak, jak w restauracji serwowany jest dobry krwisty stek. Dużo, pożywnie i od speca w danej dziedzinie. Tak jest w wypadku ReWork, stworzonego przez ekipę z 37 Signals. Na pewno znasz ich produkty BaseCamp, czy coraz bardziej popularny frame work Ruby on Rails. Chłopaki dzielą się w tej książce konkretną wiedzą i świeżym punktem widzenia dotyczącym prowadzania, zarządzania i sprzedaży. Dobra cegiełka na której możemy układać własny biznes.

Getting Real – 37 Signal

Getting Real

Znowu 37 Signals, ewidentnie lubią dzielić się wiedzą. Tym razem piszą o tworzeniu, wdrażaniu i rozwoju aplikacji webowych. Jest to apetyczny suplement dla Lean Startup. A teraz uwaga ebook jest do pobrania za DARMO z http://gettingreal.37signals.com/. Miłej lektury ;)

Getting Things Done – David Allen

Getting Things Done

Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Jak efektywniej pracować, mieć mniej na głowie? Jakie narzędzia i metody pomogą nam lepiej funkcjonować? W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy jest freelancerem, czy zarządza kilkuosobowym zespołem. Ta książka to obowiązkowa pozycja, jeśli chcesz pracować nad lepszą organizacją czasu pracy.

UnMarketing / BezMarketing – Scott Stratten

BezMarketing

Książkę przeczytałem równo rok temu. O ile rozdziały poświęcone Twitterowi są trochę odrealnione od polskich standardów. To nadal jest to kopalnia wiedzy i pomysłów oryginalnego wykorzystania social media w marketingu i public relation. Stratten bardzo fajnie pokazuje że w dzisiejszych czasach podejście do marketingu i komunikacji musi być nieszablonowe i innowacyjne. Jeśli mówisz o sobie Social Media Ninja, a nie znasz tej publikacji to czas odrobić zadanie domowe.

The Pragmatic Programmer / Pragmatyczny programista – Andrew Hunt, David Thomas

The Pragmatic Programmer

Książka dla ambitnych programistów i osób pracujących z programistami. Swoisty elementarz i poradnik. Dużo konkretniej wiedzy, przykładów i wskazówek. Daj ją swoim developerom, project managerom, managerom, dyrektorom, daj ją mamie żeby zrozumiała co robisz w pracy i wszystkim tym, którzy mają do czniania z tworzeniem oprogramowania, testami i rozwojem aplikacji.

Filozofia Kaizen / The Kaizen Way – dr Robert Maurer

Filozofia Kaizen

Z japońskiej kultury pracy i zarządzania wywodzi się min. Lean Startup. Jeden z moich pierwszych wpisów był o metodzie 5 razy dlaczego, która wywodzi się właśnie z Kaizen. Dla każdego, kto chce popracować nad procesami i jakością.

Ekonomia Wdzięczności / The Thank You Economy – Gary Vaynerchuk

Ekonomia Wdzięczności

Książkę podsunął mi Bartek Majewski z  Bartosz Majewski Blog . Z racji tego że Bartek pochłania literaturę, jak ja dobre steki. Nie pozostaje mi i wam nic innego, jak skorzystać z jego propozycji. Sama książka opisuję drogę jaką przechodzi Gary Vaynerchuk z lokalnym biznesem swojego ojca i przekształca go w globalną organizację. Wykorzystując oczywiście przy tym dzisiejsze nowinki technologiczne.

Bonus

Miedzy Wariatami – Marcin Meller

Między Wariatami

A po publikacji tego wpisu z okazji końcówki urlopu, wracam do książki Marcina Mellera „Między Wariatami”. Czasami trzeba poczytać coś niezwiązanego z pracą ;). Książka to zbiór najlepszych felietonów Mellera, które ukazały się na przestrzeni ostatnich 20 lat. Rozdziały o Afryce, czy byłej Jugosławii są obowiązkowe. To dobra, luźna książką do pociągu, samolotu czy właśnie na urlop.

Bonus 2

Aktualizacja
Wpis wywołał bardzo fajną dyskusje na moim prywatnym wallu. Uzupełniam go więc o tytuły, które podsunęli inni.

 • „Jak zrozumieć klienta”Enrico Travisan
 • „Thinking fast and Slow” – Daniel Kahneman
 • „Paradox of choice”Barry Schwartz
 • „Predictably Irrational” Dan Ariely
 • „Priceless” –  William Poundstone
 • „Podręcznik Starutupa” – Bob Dorf i Steve Blanka
 • Biografia Richarda Bransona i Salvadore Dali
 • „Brain Rules”John Medina
 • „Fastlane Millionaire” MJ DeMarco
 • „Godzina dziennie z Web Analytics”Avinash Kaushik
 • „Zarządzanie marką”Jacek Kall, Ryszard Kłeczek, Adam Sagan
 • „Ekonomia w jednej lekcji”Henry Hazlitt.
 • „Największa grabież w historii”Sean McMeekin
 • „Walka o pieniądz”Song Hongbing

Dzięki dla Maćka, Olka, Kamila, Artura Andrzeja i Adma :)

PS. Gdybyście szukali fajnych promocji na ebooki to śmiało mogę polecić serwis Upoluj Ebooka.pl